Výstavy a Expozice v Praze

Praha je odedávna kulturním  a vzdělávacím centrem střední Evropy. Proto v Praze nechybí spousty galerií, muzeí, památek  a jiných výstavních či naučných expozic.
Pokud právě hledáte některou z mnoha výstav nebo expozic v Praze,  na tomto informačním portálu určitě naleznete mnoho inspirace a důležité informace o výstavách v Praze a okolí. Více..

Botanická zahrada hl. m. Prahy

František Drtikol – Nahá geometrie

František Drtikol – Nahá geometrie

GATE Galerie a informační centrum v Husově ulici zahájí svůj provoz 27. března 2012 vernisáží výstavy fotografa Františka Drtikola. 

František Drtikol – Nahá geometrie

GATE Galerie a informační centrum v Husově ulici zahájí svůj provoz 27. března 2012 vernisáží výstavy fotografa Františka Drtikola. Výstavu pořádají Středočeská turistická a informační služba, a.s. (STIS), Galerie Středočeského kraje (GASK) a Galerie Kicken Berlin za podpory Středočeského kraje a hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha. Výstava představí výběr více než 60 děl Františka Drtikola, některá z nich dosud v České republice nevystavovaná. Díla pocházejí ze soukromých sbírek v EU a USA.

Drtikol 2012

František Drtikol

Fotograf František Drtikol (1883-1961) je považován za prvního českého fotografa mezinárodního významu a po jeho znovuobjevení v sedmdesátých letech za jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století. „Jsem hrdý na to, že zahájíme provoz našeho infocentra a galerie touto výstavou, která bude pro obdivovatele Drtikolova díla opravdovým svátkem. Výstava toho rozsahu u nás nemá obdoby,“ komentuje hejtman Středočeského kraje MUDr. David Rath. Kurátor výstavy Rudolf Kicken dodává.“Výstava bude skutečným skvostem. Považujeme za neuvěřitelné, že se nám podařilo shromáždit tolik dosud nevystavovaných fotografií, které od svých vlastníků přijedou ze všech koutů EU a USA.“

Výstava je věnována zejména Drtikolovým fotografiím aktů. Představí více než 60 exponátů včetně většiny vzácných snímků převážně z evropských a amerických soukromých sbírek. V jeho raných fotografiích se věnuje ženské postavě ve stylu secese a symbolismu. Ženy prezentuje střídavě jako "femme fatale" a "snové víly", přičemž používá stylizovaných možností ušlechtilých fotografických tisků. Po skončení první světové války vyvinul Drtikol v návaznosti na předchozí práce svůj vlastní fotografický styl, který se vyznačuje expresivně-dynamickými pózami s důrazem na dramatické světelné efekty. Jako "Art Deco fotograf" vynalezl Drtikol nezávislou řeč, která procházela od futurismu, přes expresionismus a kubismus, a přesto nalézala vždy svých lyrických forem. Místo malovaných pozadí začíná používat dřevěné dekorace, zvyšuje se dynamičnost póz modelek a důležitou úlohu hrají vržené stíny.
Mezinárodní průlom potkal Drtikola v roce 1925 díky jeho nejznámějšímu dílu tohoto období, které nazval Vlna. Aktivní účast na fotografických výstavách, především ve Spojených státech, zajistila Drtikolovi v druhé polovině dvacátých let minulého století mezinárodní renomé.
Od roku 1929 postupně začal ztrácet zájem o fotografii. V roce 1935 ukončil fotografickou živnost a věnoval se malování, meditacím a překladům buddhistické a tibetské náboženské literatury. V jeho volné tvorbě zmizely akty a začaly dominovat aranžované výjevy s figurkami vyřezávanými z překližky, v nichž většinou symbolicky zobrazoval rozličné myšlenky z buddhismu. Drtikolovy fotografie s figurkami bývaly už v době svého vzniku považovány za příliš artificiální a přesymbolizované. Jeho fotografické dílo tak upadalo do zapomnění až do roku 1972, kdy ho znovuobjevila a připomněla legendární výstava Anny Fárové v Praze.

Drtikol 2012

Výstava František Drtikol - Nahá geometrie
Otevírací doba:        
27. 3. 2012 – 15. 5. 2012, po - so 10-18, ne 11-18
GATE Galerie a informační centrum, Husova 21, Praha 1
Vstupné:
plné: 220,-Kč
snížené: 100,-Kč ( návštěvníci nad 60 let, studenti SŠ a VŠ do 26 let)
děti a mládež od 6 do 18 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P: 80 Kč
Za podpory:    
Středočeského kraje a hejtmana MUDr. Davida Ratha
Kurátor výstavy:    
Rudolf Kicken
Pořádají:     
GATE Galerie a informační centrum, Středočeská turistická a informační služba, a.s. a Galerie Středočeského kraje

O GATE Galerii a informačním centru

Tři funkčně propojené historické budovy na rohu Husovy a Karlovy ulice v Praze 1 poskytují ucelené představení Středočeského kraje. GATE Informační centrum Středočeského kraje bude poskytovat informace o společensko-kulturních akcích ve Středočeském kraji a jeho institucích, ubytování, prodej vstupenek a prohlídkové okruhy Prahou a po Středočeském kraji nebo prodej reklamních předmětů, knih a dalších produktů se vztahem ke Středočeskému kraji. V přízemí bude provozována kavárna navazující na galerii, která návštěvníkům nabídne díla umělců Středočeského kraje i umělců s celostátním přesahem.

Tel.: +420 221 490 120   Tel.: +420 736 519 680

E-Mail: gate@galeriegate.cz 

www.galeriegate.cz

Vložit příspěvek

*e-mail se nikde v katalogu nezobrazuje

Aktuality

The Human Body

obrazek Kontroverzní výstava The Human Body opět navštívila Prahu. Výstava kde poznáte lidské tělo tak jak jste je neviděli. Více ...

František Drtikol – Nahá geometrie

obrazek GATE Galerie a informační centrum v Husově ulici zahájí svůj provoz 27. března 2012 vernisáží výstavy fotografa Františka Drtikola.  Více ...

Dřevostavby 2012

obrazek

Mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí, materiálů a úspor energií se koná již 7. na Holešivickém výstavišti. Dřevostavby 2012 - vše o stavbě ze dřeva.

 

Více ...

Kam za kulturou?

Nabízíme Vám přehled pražských kulturních míst:

Doména na prodejKontaktujte nás ohledně prodeje!

Exkluzivní a navštěvovaná doména na míru pro Vaše podnikání.